Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Laimīgas apkaimes

Mūsdienās ir izzudis būtisks laimi veicinošs elements – tā ir piesaiste dzīvesvietai un tās apkaimei. Dzīvesvieta ir vide, kurā cilvēks pavada lielu daļu sava brīvā laika. Ja savā dzīvesvietā un tās tuvākajā apkārtnē jūtamies laimīgi, šīs sajūtas atspoguļosies arī pārējās dzīves jomās. Tādēļ mēs cenšamies veidot laimīgākās dzīvesvietas pasaulē. Lai garantētu to, ka esam uz pareizā ceļā, mūsu lielākie palīgi esat JŪS!

Jau otro gadu pēc kārtas mūsu uzņēmuma dalībvalstīs vairāk nekā 8000 cilvēkiem “Laimes indeksa” ietvaros uzdevām jautājumu “Kas ir tas, kas nosaka tavas dzīves kvalitāti?”  Protams, katrs mēs esam citādāks, taču kā cilvēkiem mums piemīt vērtības, kas mūs vieno un saista. Šajos meklējumos atklājām, ka laime dzīvesvietā veidojas līdzīgi kā ēkas būvniecībā: attīstība notiek vairākos posmos. Rezultātā izveidojām skaidrojošo modeli, ko nosaucām par Laimes Māju. Tā atklāj laimīgas dzīves vides četrus attīstības posmus: Funkcionalitāti, Emocijas, Cilvēku kopienu un Mērķi. Katrs no šiem elementiem ir atspoguļots Laimes Mājas stāvos. Šajā modelī, kāpjot augstāk pa mājas stāviem, aug arī laimes līmenis.

 

Ikdienas ērtībāmFunkcionālas vajadzības

Funkcionālās vajadzības ir tās, par kurām mēdzam gausties saviem draugiem vai radiem. Piemēram, ka regulāri trūkst laika, lai izmazgātu drēbes. Vai nevaram atrast brīvu autostāvvietu pietiekami tuvu mājām. Ja šīs pamatvajadzības netiek savlaicīgi risinātas un novērstas, ilgtermiņā būtiski var mazināties laimīgu emociju veidošanās kā ģimenē, tā arī apkārtnē, kurā dzīvojam. Saskaņā ar 2019. gada aptaujas rezultātiem kultūra un atpūta ir tie procesi, kas cilvēkiem vairo emocionālo labsajūtu un paaugstina laimes rādītājus.  

“Mūsdienās laba dzīvesvieta un tās apkārtne ir tāda, kurā iedzīvotāji netraucēti var nodarboties un izbaudīt savus hobijus, piemēram, mākslu, sportu vai kultūru. Iespēja brīvi un nepiespiesti izvēlēties tās lietas, kas dara cilvēkus laimīgus, ir vērtība mūsdienu pilsētas dzīvē.”

Mihaly Csikszentmihalyi
Ungāru pozitīvas domāšanas psiholoģijas profesors

 

Holistiskā jeb garīgā veselība - Emocionālās vajadzības

Veselīgs dzīvessveids ir laimīgs dzīvessveids. Fiziskās aktivitātes ir viens no svarīgākajiem faktoriem  tā uzturēšanā. Taču ķermenis, prāts un vide nav atsevišķi elementi. Gluži otrādi, tie ir savstarpēji saistīti un ietekmē viens otru, radot pozitīvu kombināciju laimes labsajūtas veidošanai.

Laimes indeksa aptaujas dati liecina, ka tādi faktori kā daba un miers ierindojas saraksta augšgalā. Dabas tuvums palīdz ne tikai mazināt stresu, bet arī stimulē radošo domāšanu, uzlabo pašsajūtu un, kā tautā saka,  attīra galvu. Droši varam paredzēt, ka iedzīvotājiem dabas – mežu, parku un apzaļumotu teritoriju – tuvums būs viena no lielākajām prioritātēm arī pārskatāmā nākotnē.

“Aizvien vairāk cilvēku atzīst, ka mūsdienās labu veselību un vispārējo labsajūtu ietekmē vide, kurā atrodamies. Likumsakarīgi, ka mums šīs kopsakarības ir jāņem vērā un jāveido sava dzīvesvieta tā, lai tai būtu pozitīva ietekme uz veselību.”

Tim McCarthy
Mājokļu attīstīšanas uzņēmuma Hart Howerton izpilddirektors

 

Vientulība - Plaisa Laimes Mājā

Jēdziens ’vientulība’ 16. gadsimtā raksturoja cilvēkus, kuri ilgu laiku atturējās no sabiedrības. Tas izvērtās bailēs, jo šie cilvēki zaudēja drošības sajūtu, ko sniedza tuvākā apkārtne un vide, kurā viņi dzīvoja. Cilvēki ir sabiedriskas būtnes, un laimei joprojām ir nepieciešama citu cilvēku klātbūtne. Taču mūsdienu dzīvesstils šo vajadzību ļauj apiet. Moderno tehnoloģiju iespaidā daudzi atkal piekopj vientuļnieka dzīvesveidu un attālinās no sabiedrības. Cilvēki kļūst vientuļāki, un tas ietekmē gan veselību, gan arī laimes līmeni. Vienlaikus mazinās arī tuvākās apkārtnes iedzīvotāju savstarpējā komunikācija. Taču mēs saskatām iespēju uzlabot situāciju un palīdzēt cilvēkiem satuvināties.

“…un par mūriem apkārt mūsu mājām. Tie tika celti Aukstā kara laikā un drīz pēc Otrā pasaules kara, kad daudziem bija bail no domas vien, ka kāds varētu skatīties pa logu istabā vai vērot tevi pagalmā. Ēkas agrāk tika projektētas un būvētas ar mērķi mūs izolēt, un ar šīm būvniecības sekām mēs esam spiesti sadzīvot mūsdienās.”

Scott Cloutier
Dzīvesvides eksperts

 

Kopienas izveide Iedzīvotāju vajadzības

Apkaime, kurā mēs dzīvojam, ir mūsu draugs. Lai šī draudzība uzplauktu, ir nepieciešama savstarpējā sapratne un spēja pieņemt mūs tādus, kādi esam. Viens no veidiem, kā to panākt, ir iesaistīties kopējās radošās aktivitātēs. Kāpēc gan nepievienoties vietējam grāmatu lasīšanas pulciņam, skriešanas entuziastiem vai dārzkopības faniem? Lai tas būtu iespējams, vispirms ir nepieciešama tam atbilstoša vide. Šādas vietas, kas ir ārpus cilvēka privātās zonas jeb koptelpas, ļauj socializēties ar kaimiņiem un iesaistīties aktivitātēs, kas ir kopīgas un saistošas. Eksperti šo jautājumu cenšas aktivizēt pilsētās un ciematos, lai palielinātu iedzīvotāju socializēšanos, tādējādi paaugstinot cilvēku laimi un labsajūtu. Šādas vietas var būt, piemēram, labiekārtoti dārzi un parki, atpūtas zonas, telpas hobijiem vai sportam.

“Ja tu savā apkaimē radi vietu, kurā cilvēki sevi var izpaust ar mākslas vai socializēšanās starpniecību, tā kļūst par daļu no apkaimes.”

Kyle McKinley
Stenforda Universitātes apkaimju veidošanas programmas vadītājs

 

Kaimiņattiecību mērķis: piederības sajūta Dzīvesvides būtība

Kad drēbes ir izmazgātas, veselīgs dzīvessveids uzturēts un atradies arī laiks socializēšanās procesam, var uzskatīt, ka laimīgas dzīvesvietas līmenis ir sasniedzis savu augstāko pakāpi. Laimīgi cilvēki ir arī tie, kas uzņemas atbildību, iedvesmojot citus radīt laimīgāku apkaimi kopā. Viņi veido dažādus sabiedriskus pasākumus, ziemā notīra sniega no ceļa vai iestājas par atkritumu šķirošanu. Šo cilvēku iniciatīva nāk no sirds, un viņi ir tie, kuriem piemīt spēks un drosme veidot laimīgu sabiedrību vietā, kur tie dzīvo. Šis ir veids, kā arī tu vari pozitīvi ietekmēt procesus mūsdienu globalizētajā pasaulē. Apdomā, kādu vērtību un darbu tu esi gatavs dot vietai, kurā dzīvo?   

“Tu zini cilvēkus, kam rūp dzīvesvietas apkārtne un kopējās intereses. Cilvēkus, kuri pazīst daudzus, cenšas rīkot kopīgus pasākumus, gādāt par kokiem un sakoptu vidi. Kā šos cilvēkus iedrošināt? Kā radīt vidi, lai viņi justos iedvesmoti un novērtēti? Viņi ir tie, kas apvieno mūs labāku dzīvesvietu veidošanai.”

Scott Cloutier
Dzīvesvides eksperts

Vai vēlaties uzzināt vairāk?

Bonava turpinās pētīt, kas padara cilvēkus laimīgus viņu dzīvesvietās, lai radītu pievilcīgu dzīvojamo vidi savos projektos.

Lūdzu, sazinieties, ja vēlaties uzzināt vairāk par mūsu Laimes indeksu.

Clara Westman, Grupas klientu pētīšanas vadītāja
clara.westman@bonava.com