Iesākumā, protams, balkons ir jāatbrīvo no visa liekā, lai maksimāli atbrīvotu telpu, kur radīt savu mazo brīvdabas atpūtas zonu. Krāsu bundžas no pērnā remonta, kastes ar veciem žurnāliem, velosipēdi un bērnu ragaviņas būs jāpārvieto uz kādu citu vietu, jo balkons turpmāk būs tava dzīvokļa terase, kur patīkamā gaisotnē nesteidzīgi nodoties silto saules staru baudīšanai ar aromātiskas kafijas tasi rītos vai atspirdzinošu kokteili vakaros.
Tāpat noteikti jāliek aiz auss, ka balkona iekārtošanai jāizvēlas izturīgi materiāli, kurus nesabojās lietus un vējš. Te nu gan nekādu velosipēdu neizgudrosi – cieta koksne, vaskots pinums, dzelzs un plastmasa ir āra mēbeļu standarts. Savukārt – ja tavs balkons ir iestiklots, tad tajā var ierīkot kaut vai otru guļamistabu ar mīkstiem pēļiem, lai siltajās vasaras naktīs istabas griestu vietā varētu lūkoties zvaigžņotās debesīs.
Izmanto telpu gudri!
Balkona iekārtošanas zelta likums ir “divi zaķi ar vienu šāvienu”, proti, maksimāli optimāli izmantot gan telpu, gan interjera priekšmetus. Piemēram, lietu glabāšanai un puķu kastu izvietošanai izvēlēties vertikālus skapjus un plauktus, protams, kārtīgi tos nostiprinot, lai vējš tos nesagāztu. Pēc līdzīga principa arī izvēlēties balkona mēbeles – piemēram, krēslus un galdu, kas vienlaikus ir arī kaste ar vāku vai sols ar mantu glabātavu.
Otra dzīvojamā istaba
Iekārtojot balkonu, iztēlojies, ka tā ir samazināta tavas dzīvojamās istabas versija, tāpēc tam ir jābūt mājīgam un ērtam, bet tajā pašā laikā funkcionālam un arī kompaktam. Kafijas galdiņš un saliekami krēsli, zvilnis vai dīvāniņš – atkarībā no balkona lieluma ir centrālais objekts, kur ieturēt maltīti vai nodoties laiskai grāmatas lasīšanai. Oriģināls un lēts balkona apmēbelēšanas paņēmiens ir koka paletes, kuras var transformēt gan par krēsliem un galdu, gan par solu, kas tikpat labi var tikt izmantots arī kā gulta. Savukārt slēgtā tipa balkonos mierīgi var zvilnēt krāsainos pufos vai spilvenos.
Grīda
Tāpat kā mājoklī, arī balkonā mājīguma sajūtu radīs piemeklēts grīdas segums. Atvērtā tipa balkonos ļoti skaisti izskatīsies rakstainas flīzes, kā arī koši zaļa zālāja imitācijas segums, bet dabiskumu piešķirs koka vai tā imitācijas ieklājamās grīdas. Ja balkons ir iestiklots, tad brīvdienu oāzes sajūtas radīšanai jāpiemeklē tekstila paklājs, uz kura mierīgi basām kājām varēs rotaļāties arī bērni, nebaidoties par saaukstēšanos, un lieta darīta.
Apgaismojums
Īpaši mājīgu atmosfēru vakara stundās tavam balkonam-viesistabai piešķirs apgaismojums. Pavisam romantiski izskatīsies laternas – gan ar svecēm, gan spuldzēm –, kā arī dažādu krāsu lampiņu virtenes, kas aptītas ap balkona margām vai piestiprinātas gar logu rāmjiem. Savdabīgs balkona apgaismes elements būs LED lukturis, kas darbojas ar saules baterijām. Savukārt iestiklotajos balkonos mājīgumu radīs stāvlampas ar dekoratīviem abažūriem vai ar krāsainu papīru apvilktas griestu laternas. Ja tavs balkons atrodas tiešos saules staros, tad no tiem paslēpties var zem saulessarga, ko pēcāk izmantot arī izbraucienos pie dabas vai vasarnīcā.
Mazdārziņš
Balkons ir īstā vieta, kur izvērst savas daiļdārzniecības prasmes. Puķu kastes ir pats vienkāršākais balkona izdekorēšanas veids – tās tu vari sakabināt abpus margām vai arī vienkārši salikt uz ārējās palodzes. Tāpat ļoti skaisti izskatīsies uz grīdas izkārtoti dažādu izmēru dekoratīvie podi. Īpaši acis priecēs vairāku dažādu augu kompozīcija, kas izveidota lielā puķu podā. Savukārt slēgtajā balkonā var ierīkot atsevišķu puķu podu sienu, pie kuras vairākos līmeņos var piestiprināt gan puķu kastes, gan pakaramos podus, vai piestiprināt vīteņaugu režģi. Turklāt uz balkona var mierīgi audzēt ne tikai puķes, bet arī garšaugus, zemenes, pupiņas u.c. Ar pilsētas mājokļa mazdārziņa ABC vari iepazīties šajā rakstā.