Skaistās vasaras puķes savu ziedēšanu sāk, kad beidzies pavasara ziemciešu un sīpolpuķu ziedēšanas trakums, bet līdz vasaras vidū ziedošajām lilijām un rozēm vēl gaidāms krietns laika sprīdis gaidāms. Tieši tāpēc vasaras puķes ar košām, izteiksmīgām krāsām atsvaidzina jebkuru dārzu.
Kas ir vasaras puķes?
Tā vai citādi, bet par vasaras puķēm var dēvēt ikvienu vasarā ziedošo puķi. Kādreiz tā sauca viengadīgās puķes, kuru mūžs sākās ar uzdīgšanu pavasarī un beidzās ar sēklu nobriedināšanu rudenī. Tagad visbiežāk par vasaras puķēm sauc visas puķes, kas dārzā, apstādījumos vai dekoratīvos traukos, parādās, beidzoties pavasara salnām un pazūd līdz ar rudens atnākšanu. Lai arī lielākā daļa šo puķu tiek audzētas tikai vienu vasaru un pēc bagātīgās ziedēšanas tās savu dzīvi beidz kompostā vai atkritumu kaudzē, daļa no tām ir daudzgadīgas, un savā dabiskajā izcelsmes areālā, zied un aug vairākus gadus.
Vasaras puķes iederēsies visur - gan privātmāju dārzos un dobēs, dažādos dekoratīvajos veidojumos vai lielos podos, gan pilsētu apstādījumos, vasaras kafejnīcās un terasēs, gan arī daudzstāvu namu balkonos un pie logiem. Īpaši krāšņas ir paklājdobes jeb tepiķdobes, kurās no puķēm tiek veidoti dažādu krāsu raksti un ornamenti.
Kā kopjamas vasaras puķes?
Lai arī kādu vasaras puķu stādījumu veidu, jūs neizvēlētos, jāņem vērā, ka puķēm ir jānodrošina tādi augšanas apstākļi, kas ir vistuvākie to dabiskajai videi. No Āfrikas nākušās pelargonijas nedrīkst pārlaistīt, fuksijām labāk patiks ēnaina vieta, vasaras dālijas un petūnijas jāstāda saulainā vietā. Taču visām vasaras puķēm ir vienojoši kopšanas pamatnoteikumi, kas jāievēro, lai puķe ziedētu un izskatītos labi visu vasaru.
Laistīšana.
Vasaras puķes necieš ne pārlaistīšanu nedz iekaltēšanu. Tām ir sekla sakņu sistēma. Dārza dobēs un apstādījumos augošajām vasaras puķēm nepieciešama regulāra un pamatīga laistīšana, pēc iespējas dziļāk samitrinot augsni, tāpēc tās laista reti, bet bagātīgi. Savukārt podos, kastēs un traukos augošās vasaras puķes laista bieži – katru dienu, dažreiz pat divreiz dienā, lai uzturētu substrātu vienmērīgi mitru. Tomēr nevajag arī pārspīlēt un puķes pārlaistīt – augsnei jābūt mitrai, bet ne slapjai.
Mēslošana.
Vasaras puķēm, lai tās veidotu bagātīgu lapojumu un krāšņus ziedus, nepieciešamas daudz barības vielas. Vajadzīga ne tikai barības vielām bagāta augsne, bet arī papildmēslošana vismaz reizi nedēļā. Turklāt atšķirībā no augiem, kas aug dobēs, puķēm podos un kastēs jānodrošina pietiekams substrāta daudzums (pods nedrīkst būt pārāk mazs) un tās vēlams mēslot katrā laistīšanas reizē ar vāju (0,1 – 0,15 %) barības šķīdumu. Tagad veikalos ir pieejams plašs vasaras puķēm paredzēts minerālmēslojumu klāsts ar norādījumiem kā tie lietojami, tā kā papildmēslošanai problēmas nevajadzētu sagādāt. Galvenais atcerēties to izdarīt.
Noziedējušo ziedu novākšana.
Ir tikai dažas vasaras puķes, kurām, lai nodrošinātu nepārtrauktu ziedēšanu nav nepieciešams nolasīt noziedējušos ziedus. Pārējām visām, lai tās ziedētu,
noziedējušie ziedi jānolasa, citādi puķe uzskatīs, ka daļa darba izdarīta un noņemsies turpmāk ar sēklu briedināšanu, par ziedēšanu pilnībā aizmirstot. Šis ir vislaikietilpīgākais, viskaitinošākais un piņķerīgākais darbs vasaras puķu kopšanā, taču diemžēl bez tā pie izcila rezultāta netikt.
Kaitēkļi un slimības
Tāpat kā citiem dārza augiem, arī vasaras puķēm ir savi kaitēkļi un slimības, kas parādās karstās un sausās vai mitrās un aukstās vasarās. Pārsvarā slimības un kaitēkļi skar nepareizi koptus augus, kuriem daudz biežāk jāsastopas ar laputu invāziju vai miltrasu. Ja katru dienu rūpēsieties par saviem augiem, slimības un kaitēkļus pamanīsiet savlaicīgi un varēsiet no tiem viegli atbrīvoties. Vasaras puķu audzēšana ir laikietilpīgs pasākums. Mazāk rūpes prasīs dobēs iestādītās vasaras puķes, savukārt izvēloties dekoratīvās kompozīcijas traukos, jārēķinās ar to, ka puķēm katru dienu būs jāvelta laiks vismaz no 15 minūtēm līdz vienai stundai, atkarībā no puķu daudzuma.
Laistīšana, mēslošana, veco ziedu nolasīšana prasa laiku un uzmanību. Var, protams, rūpes samazināt līdz minimumam un kādu dienu arī par tām aizmirst, bet tikai tad nav jābrīnās, ka puķes nezied vai uz tām parādās kaitēkļi un slimības. Savukārt rūpīgi koptas vasaras puķes vienmēr atalgos kopēju ar skaistu ziedēšanu. Skaistas vasaras puķu kompozīcijas visas vasaras garumā ir labs apliecinājums dārznieka varēšanai un profesionalitātei.